חיפוש
  • dzrihen

רשתות חברתיות – חממה חברתית או מלכודת מסוכנת?

אפשר לאהוב אותן, אפשר להתנגד להן וגם אפשר לנקוט בגישה פאסיבית-ניי

רשתות חברתיות – חממה חברתית או מלכודת מסוכנת?

טרלית כלפיהן. כך או כך, הרשתות החברתיות כאן, ולפי איך שזה נראה – הן גם כאן כדי להישאר. תחילה, הרשתות החברתיות פנו אך ורק לקהלים בוגרים, אך כיום גם נערים, מתבגרים וילדים צעירים יותר, לוקחים חלק בשיח הדיגיטלי ומתחזקים פרופילים ברשתות החברתיות.


אם להיות כנים, הרשתות החברתיות עשו וממשיכות לעשות המון דברים טובים:

  • עסקים מצליחים לגדול ולהתרחב הודות לפרסום בהן

  • קשרים רומנטים נרקמים בעקבות היכרות דיגיטלית

  • אנשים מחפשים ומוצאים עבודה בעקבות פרסומים ברשת החברתית ועוד...

לצד היתרונות הנפלאים שבתקשורת הדיגיטלית בחסות הרשתות החברתיות, חשוב להיות ערים לדבר נוסף: אותן רשתות – מהאינסטגרם ועד הפייסבוק, מגלמות בתוכן גם פוטנציאל ממשי לפגיעה.


האם גלישה ברשת החברתית אכן מסוכנת?

האם צריך להימנע מגלישה באינטרנט ובפרט ברשתות החברתיות? התשובה היא חד משמעית – לא. עם זאת, כן חשוב להגיע בגישה ביקורתית, זהירה ומבוקרת כלפיהן. הרשתות החברתיות יכולות להעצים, אך הן גם בעלות פוטנציאל לפגיעה רגשית רבה. כל עוד אתם מודעים לסכנות הטמונות בגלישה ברשתות החברתיות, אתם בטוחים (וגם אז, לא תמיד). עם זאת, גלישה "עיוורת", תוך מתן אמון מלא ברשתות ובמשתמשים בהן, עלולה לגרום לתסכול, אכזבה, פגיעה רגשית עמוקה ואפילו הפסד של כספים.


אילו סכנות טמונות בגלישה באינטרנט וברשתות החברתיות?

לצערם של כל המשתמשים, אין תשובה אחת. האינטרנט, כמרחב פרוץ, נגיש ואינסופי, הינו פתח וקרקע פוריה לסכנות רבות. חשוב מאד לפתח מודעות כלפי אותן סכנות – רק באמצעותה יהיה ניתן ליהנות מהגלישה ברשתות, ולהפיק מהן את המיטב והטוב שיש להן להציע. הסכנות בגלישה ברשתות רבות, וכוללות בין היתר:

  • בריונות ו"גיבורי מקלדת"

  • פגיעות מיניות ברשת

  • גניבת מידע אישי

  • חשיפה לתכנים לא ראויים ועוד...


האם אפשר להימנע מאותן סכנות?

כל גולש ברחבי הרשת, צריך להבין כי הוא חשוף לפגיעות שונות. עם זאת, היכרות עם אותם אזורים רגישים ועם הקווים לדמותם של עברייני הרשת, יכולה להפחית משמעותית את הסיכוי לפגיעה. כאנשים מבוגרים, אתם יכולים לרוב לזהות בקלות את המרחב המסוכן. עם זאת, ילדים ובני נוער שמטבעם תמימים יותר, הופכים לא אחת לטרף קל שנופל ברשת. הרצאה בנושא הסכנות ברשת האינטרנט, יכולה ללמד אתכם המון!

המון פעמים, עד שלא חווים את הפגיעה, לא באמת מודעים לעוצמות שלה, לנזקים שלה – בטווח הקצר והארוך ולהשפעותיה על כל הסובבים את הקורבן. נושאי ההרצאה רבים ומגוונים, ורלוונטים לכל אדם שלוקח חלק בשיח הדיגיטלי באמצעות הרשתות החברתיות.


בטיחות ברשת – למענכם ולמען הילדים שלכם

המציאות היא שאתם לא יכולים לתצפת על הילדים שלכם 24/7, וככל הנראה – גם לא ממש רוצים. בעת שתנחו אותם ממה להימנע, ובעיקר – איך לזהות אינטראקציות מחשידות, תוכלו ליהנות מראש שקט ומהידיעה כי עשיתם כל שיכולתם.


לא אחת מתפרסמות כותרות על מקרי הונאה, גניבה ופישינג ברשת, כאשר הקורבנות הם ילדים ובני נוער. חשוב שגם אתם כהורים, תהיו ערים לכל הסכנות ולסימני האזהרה.


ההרצאה ממוקדת ועניינית, ואורכה בין שעה לשעה וחצי. לפרטים נוספים, תוכלו לפנות אליי ואשמח לחלוק אתכם מידע נוסף אודות זמינות ההרצאות.

19 צפיות0 תגובות