חיפוש
 • dzrihen

האם ניתן להתגונן מפני סכנות הקיימות ברשת?

אולי הדרך הטובה ביותר להתמודד עם סכנות, היא לקבל את העובדה שהן קיימות. אחרת? רבים

האם ניתן להתגונן מפני סכנות הקיימות ברשת?

עלולים למצוא עצמם נמנעים מיציאה מהבית, מנהיגה ברכב הפרטי ומאכילה מחוץ לבית. כשמדברים על סכנות ממשיות בשנת 2020, מדברים בעיקר על סכנות ברשת האינטרנט.


מדובר על מהפכה שאתם כבוגרים מתפתחים וגדלים יחד איתה, ואילו הילדים שלכם נולדו לתוכה. המהפכה האדירה הזו הולידה המון דברים טובים:


 • מקומות עבודה ומקצועות חדשים

 • יכולת לתקשר אונליין עם כל אחד ומכל מקום

 • רכישת מידע ותוכן בכל נושא אפשרי

 • יצירת קשרים עסקיים

 • היכרויות רומנטיות ועוד...


למטבע ישנם שני צדדים, וכך גם לגלישה באינטרנט: צד חיובי וצד שלילי. חשוב שגם אתם תהיו מודעים לסכנות – עבורכם ועבור הילדים שלכם.


הבעיה העיקרית היא לא בחוסר המודעות לסכנות, אלא בחוסר היכולת של רבים לזהות את אותן הסכנות. נהוג לייחס "נפילות בפח" אך ורק לילדים, אך בפועל גם ישנם בוגרים שמלקים את עצמם בדיעבד ותוהים: "איך לא שמתי לב?".


עד כמה קל ליפול ברשת? קל עד מאד! דוגמאות לכך:

 • גלישה באתר היכרויות במטרה למצוא בן או בת זוג. מאחר ומדובר על התכתבות וירטואלית, לא באמת ניתן לדעת מי עומד מאחורי המסך. שיחות באתרי היכרויות עלולות להסתיים באהבה גדולה, אך גם בסחיטה, איומים וניצול. לא אחת פורסמו ידיעות על נשים שהעבירו סכומי כסף רבים לגברים שאיתם הן שוחחו. אותם גברים שיתפו את הפרטנרית ב"מצוקה כלכלית", גרמו לה לפתוח את הארנק – ונעלמו.

 • שיימינג ובריונות. אתם עושים כל שאתם יכולים בכדי לשמור על היקרים לכם מכל – הילדים שלכם. בעת שהם גולשים באינטרנט למטרות משחק, צפייה בסרטונים ואפילו למידה, הם חשופים לפגיעות רבות. לדוגמא: שיימינג שעושה ילד מהכיתה בפורום לימודי, קריאה לחרם חברתי ואפילו איומים ("אם לא תביא לי מחר כסף לבית הספר, זה הסוף שלך").

 • רכישות באתרים מפוקפקים. כשרבים נהנים לרכוש אונליין (הרי איך אפשר לומר לא למחירים סופר-אטרקטיבים), ישנם אלו שמנצלים זאת לרעה. הזנת פרטי כרטיס האשראי באתר מפוקפק ולא אמין, עלולה לעלות לכם המון כסף. לעתים, לאלו העומדים בראש האתר אין כל כוונה לפגוע בלקוחות, אלא שפרצות האבטחה מאפשרות להאקרים לגנוב פרטים אישיים.


הכל מתחיל ונגמר בהתנהלות נכונה!

אל תצפו מהלידים שלכם להימנע מגלישה באינטרנט, וגם אל תייחלו לכך. האינטרנט מלמד, מעצים ומעניק לילדים המון כלים וכישורים נפלאים. כהורים, הכוח שלכם הוא בהענקת ארגז כלים לילדים – איך להימנע מאותן סכנות הטמונות בצ'טים, בפורומים וברשתות החברתיות.


הרצאה בת 60-90 דקות, תעניק לכם את כל המידע הנדרש, כך שתוכלו לתקשר אותו לילדים היקרים שלכם. מעבר לכך, גם אתם עתידים לצאת נשכרים ולגלות לא מעט על הזירה שנדמה לכם שאתם יודעים עליה הכל.


"איך מעבירים לילדים את תכני ההרצאה?"

הילדים רוצים לקבל מכם את התחושה כי אתם סומכים עליהם. ולכן, תקשרו להם את תוכן ההרצאה בדרך הבאה: "אנחנו סומכים עליך אך אנחנו, ממש כמוך, לא יכולים לשלוט במעשיהם גורמים עוינים. ולכן, חשוב שגם אתם תדע לזהות את הנורות האדומות...". ממה כדאי בהחלט להימנע?


 • "כשתהיה גדול, תבין על מה אני מדבר"

 • "תאמין לי שאני יודע טוב יותר ממך"

 • "אתה עוד ילד! תקשיב לאבא ולאמא"


אל תנמיכו את ילדיכם, אלא להפך - העצימו אותם באמצעות מילים! חדדו בפניהם את החשיבות של גלישה בטוחה, מבוקרת וזהירה. המוטיבציה: לאפשר להם לגלוש בביטחה ולכם ליהנות מראש שקט.

6 צפיות0 תגובות