חיפוש
  • dzrihen

סכנות להן חשופים ילדים ברשת

עודכן: 25 בדצמ׳ 2019


סכנות להן חשופים ילדים ברשת

רק עד לפני כמה שנים, הייתם יכולים להגביל די בקלות את הגלישה של הילדים ברשת האינטרנט. הדרך לעשות זאת? הייתה פשוטה למדי: הייתם מציבים את המחשב הנייח בבית במיקום מרכזי, וכך מפקחים דרך קבע על שעות הגלישה ועל התכנים אליהם היו נחשפים הילדים. בהקשר זה כדאי לקרוא גם על פרסום שלישי בגוגל ובפייסבוק וכיצד להתמודד איתו.

כיום, ניתן לראות איך גם ילדים בבית הספר היסודי מתגאים במכשיר חכם משלהם. כידוע, מכשירים אלו לא מתפקדים רק בתור טלפון המוציא ומקבל שיחות, אלא גם בתור מחשב נייד וחכם עם גלישה חופשית באינטרנט. הורים יקרים, חשוב שגם אתם תהיו ערים לכל הסכנות להן חשופים הילדים במרחב הדיגיטלי בשנת 2019:


חרמות על ידי חברים מהכיתה

קבוצת וואטסאפ של ילדי הכיתה יכולה להיות דבר נפלא – כזה שמלכד, מגבש ומחזק חברויות. עם זאת, קבוצה חברתית שכזו בה חברים כ-30 ילדים בממוצע לערך, יכולה להיות גם פתח לדברים קצת פחות נעימים. מדי פעם, עולות לכותרות ידיעות על ילדים שעברו חרמות ושיימינג דווקא במקום הבטוח ביותר בעבורם – במסגרת הבית ספרית.


סחיטות ואיומים

ככל שהילדים מתבגרים יותר, כך הם מגלים סקרנות רבה יותר לעולם הגדול שבחוץ. כניסה לצ'טים ולפורומים יכולים להפגיש את ילדכם עם ילדים נוספים החולקים את אותם תחומי עניין – והרי שיכול להיות זה נפלא. עם זאת, לא תמיד ניתן לדעת מי הוא אותו פרופיל שמנסה לדלות מידע רגיש על ילדכם. היו מקרים מעולם בהם ילדים נפלו קורבנות לסחיטות ולאיומים על ידי גורמים עוינים. בקרו את הגלישה של ילדכם, והיו ערים לכל שינוי התנהגותי מחשיד.


גלישה באתרי מבוגרים

עבור קהל של אנשים בוגרים, גלישה באתרי מבוגרים אינה נחשבת ל"סכנה ברשת" (וגם על זה אפשר להתווכח). לא אחת נאמר כי הדור של היום הוא דור מפותח יותר, וכזה שמתבגר מהר יותר. בין היתר, אחת הסיבות היא החשיפה של ילדים בגילאים צעירים מאד לתכנים המיועדים למבוגרים. לא במקרה אתרי מבוגרים נקראים כך, ולכן כדאי לחסום את גישתם לאתרים המציגים יחסי מין בצורה מעוותת ולא מכבדת.


הטרדות מיניות

אם ישנו חשש שכל ההורים שותפים לו, הוא החשש מהטרדות מיניות של הילדים ברשת. הטרדה מינית אינה חייבת לכלול מגע, והיא יכולה ללבוש אינספור צורות: זריקת רמזים מיניים, שידול ילדים לשלוח תמונות חושפניות וניהול שיח בעל אופי מיני. כידוע, המון פעמים העבריינים מציגים עצמם כסוכני דוגמנים ושחקנים על מנת לפתות את הילדים לשתף איתם פעולה. הדריכו את ילדכם באשר לסכנות הטמונות ברשת.


"איך אוכל לזהות כי משהו אינו כשורה עם ילדי?"

כהורים, הדבר החשוב ביותר שתוכלו לעשות הוא לדבר עם ילדכם. לא ניתן למנוע מילדים לגלוש באינטרנט, אך בהחלט ניתן לשקף בפניהם את הסכנות האפשריות עם כניסתם למרחב הדיגיטלי. ישנן התנהגויות שיכולות להעיד על מצוקה של ילדכם, וחשוב שגם אתם תעניקו התייחסות ותשומת לב לכל אחת מההתנהגויות הבאות:

· שינוי בדפוסי הגלישה (לרוב, ילדים תחת מצוקה יגלשו יותר).

· מצב רוח מרומם-קיצוני של ילדכם (לדוגמה: "סוכן" שהבטיח להם שהם יהיו דוגמנים).

· מצב רוח ירוד ותחושה כי ילדכם מסתיר מכם משהו.

· התבודדות ממושכת בחדר וחוסר שיתוף פעולה.

· עצבנות, כעס וחוסר תיאבון.

13 צפיות0 תגובות