חיפוש
  • dzrihen

בריונות ברשת: שיימינג

עודכן: 25 בדצמ׳ 2019


בריונות ברשת: שיימינג

כהורים לילדים, גם אתם מודעים לסכנות הטמונות בגלישה ברשת. מצד אחד, אתם לא באמת יכולים למנוע מילדכם לקחת חלק בשיח הדיגיטלי. ומהצד השני? כותרות המספרות על שיימינג ועל בריונות מתפרסמות חדשות לבקרים. האם ילדים חשופים יותר לפעולות של בריונות ושל שמייניג? אולי. עם זאת, ישנם מצבים בהם גם אנשים פרטיים ובעלי עסקים נופלים קורבן לביוש פומבי המתנהל ברחבי הרשת.

למרות ששיימינג ובריונות חולקים לא מעט "תכונות", הרי שמדובר על שני מונחים שונים המייצגים תופעות אחרות. חשוב שגם אתם תהיו ערים לכל שינוי בהתנהגותו של ילדכם – הקטין או הבוגר. כך, תוכלו גם אתם להעניק לו עזרה ובתקווה למנוע את הפעם הבאה.


באנגלית: שיימינג. בעברית: ביוש

סביר מאד להניח שגם אתם הייתם עדים לסיטואציה של שיימינג: ביוש של אדם פרטי או בית עסק ברחבי הרשת. לשיימינג צורות רבות – רכות או עוקצניות, כאשר הביוש יכול להתבצע בווצאפ, פייסבוק, באינסטגרם ואפילו כסרטון ביקורתי ביוטיוב. אם רוצים לפשט את השיימינג עוד יותר, הרי שניתן להגדירו כפעולה שמטרתה להעביר חוות דעת על ביצוע או אי-ביצוע פעולה שחרגה מנורמות חברתיות מוכרות.

דוגמאות אפשריות לשיימינג:

· ביוש נערה יהודייה שבחרה לצאת עם גבר מוסלמי.

· שיימינג על נער צעיר שבחר לצאת מהארון.

· ביוש אדם שזרק פסולת על המדרכה ולא בפח.

· בית עסק שסיפק שירות ברמה נמוכה ועוד...

אפשר להבין בקלות כי כל אחד שלוקח חלק במרחב הדיגיטלי, חשוף לפעולות של ביוש. הבעיה הגדולה היא שהשיימינג יכול להתחיל המון פעמים כחוות דעת לגיטימית כביכול, אך במהרה מצטרפים עוד גולשים המגיבים על תמונה או סטטוס, וכך מלבים את הסוגייה. האנשים שהשיימינג מופנה אליהם מדווחים לא אחת על מצוקה נפשית שבאה לידי ביטוי בלחצים, מתחים וחרדות.


בריונות ברשת – מה ההבדל?

תופעה של בריונות קיימת גם במרחב הפיסי – בבית הספר, בחוגים אחר הצהריים וגם אצלכם במקומות העבודה. בנוסף, גם המרחב הדיגיטלי יודע בריונות, ולעתים היא אף חמורה יותר בגלל הקלות היחסית בלכפות אותה. איך מגדירים בריונות? התנהגות שמטרתה לגרום לאדם להימנע מפעולות מסוימות או לבצע כאלו, כאשר הבריונות כוללת איומים, אלימות מילולית ואלימות פיסית.

דוגמאות אפשריות לבריונות:

· "אם תגלה למורה שהעתקתי במבחן זה הסוף שלך".

· "מחר אתה מביא לי כסף יא חנון".

· "אל תחשוב אפילו להגיש מועמדות למועצת תלמידים".

· איום להפיץ תמונות אינטימיות.

· איום לגלות סודות או פרטים אישיים.

וכן, הבריונות גם מוכרת מעולמות של אנשים בוגרים:

· "המכרז שלי, אל תנסה אפילו להציע את עצמך זה יהיה הסוף שלך".

· "בפעם הבאה שאתה תופס את עמדת העבודה שלי אתה חוטף".


איך מתמודדים עם תופעות של בריונות ושל שיימינג?

הדבר החשוב ביותר הוא שלא להשאיר את התחושות הקשות לעצמכם. כאנשים בוגרים המון פעמים קל יותר לשתף בוס, בן זוג או חבר. עם זאת, דווקא המון פעמים ילדים חוששים לשתף במצוקה שהם נמצאים בה מ-2 סיבות:

· החשש איך הם יצטיירו בפני הילדים (כחלשים ופגיעים).

· הפחד כי הדיווח שלהם יגרור פעולות הצקה נוספות.

במקרה בו מדובר על שיימינג בקרב ילדים, יש לערב את הגורם החינוכי המוסמך (מחנכת הכיתה, יועצת או מנהלת בית הספר). במקרים בהם מדוברים על שיימינג או בריונות במקום העבודה, כדאי לפנות אל ראש צוות/מנהל ישיר כמה שיותר מהר.

במידה והשיימינג בא לידי ביטוי גם בדיגיטל - כלומר, תוצאות באינטרנט שניתן למצוא בקלות בחיפוש בגוגל תחת שם החברה / המותג או שמכם הפרטי - יש מה לעשות גם בפן המשפטי וגם בפן הטכני - על ידי תהליך של הסרת תוצאות מגוגל, לרוב האפקט שלו מהיר יותר מהצד המשפטי.

10 צפיות0 תגובות